Hashtag’ler, trafiğinizi artırmanın ve belirli çevrimiçi toplulukları hedeflemenin basit bir yolu olduğu için hashtag araştırması son derece önemlidir. Bu detaylı rehber, en iyi araştırma araçlarından her sosyal medya ağı için taktiklere kadar bilmeniz gereken her şeyi size gösterecektir. Eğer hazırsanız, hashtaglerin derin yolcuğuna başlayalım! #️⃣

Hashtag Nedir?

Bir hashtag, # sembolünü içeren anahtar kelime veya kelime öbeğidir (boşluklar olmadan). Pazarlamacılar, hashtag’leri belirli bir konuyla (#veganbeslenme gibi) bir sohbete katılmak veya markalı bir topluluk (#pegasusairlines gibi) oluşturmak için kullanma eğilimindedir.

Hashtag Kullanmak İçin 3 Yol

1. Belirli bir kitle bulun. Teknik konularla ilgilenen avukatlara ulaşmanız mı gerekiyor? Ya da en sevdikleri stereo donanım hakkında sohbet eden müzik severlerle mi irtibata geçmelisiniz? Hashtagler niş kitleleri bulmanın ve onlara ulaşmanın basit bir yoludur.
2. Bir trend yaratın. Yakındaki viral videoları keşfetmekten ilham veren sosyal hareketlere kadar hashtagler markanızı hızla yeni müşterilere bağlayabilir. Trend olan kültürel anları keşfetmek için hashtagleri kullanın.
3. Sonuçları izleyin. Birden fazla sosyal kanalda hashtag araştırması yapmak ve bunları izlemek kolaydır. Canlı etkinliklerden yeni marka kampanyalarına kadar hashtagler hem etkileşimi artırır hem de analizlerinizi basitleştirir.

Doğru Hashtag Seçimi
Doğru ve etkili bir şekilde yapılmış hashtag araştırması, sosyal medya gönderilerinde etkileşimi %60 oranında artırmaktadır.

Her Sosyal Ağda Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Twitter
Hashtagler, Twitter’daki içeriği kategorilere ayırmanın önemli bir yoludur. Kullanıcılar genellikle hashtagler aracılığıyla yeni markaları takip eder ve keşfeder. Kullandığınız hashtag sayısını iki veya üç ile sınırlamaya çalışın.

Instagram
Hashtagler topluluklar oluşturmak ve kullanıcıların önem verdikleri konuları bulmalarına yardımcı olmak için kullanılır. Hashtag, hayranların seriyi daha sonra bulmasına ve referans göstermesine yardımcı olur. Altyazınızdaki kullanımlarınızı birkaç hashtag ile sınırlandırın. Birkaç taneden fazla kullanacaksanız, hashtag listenizi altyazı yerine yoruma ekleyin.

Facebook
Facebook hashtagleri içeriğinizin açıkça tanıtımını sağlayabilirler. Profiliniz kapalı olsa bile hashtag kullandığınıda içerik herkese görünür olarak. Bunu istemiyorsanız, hashtag kullanmaktan kaçının.

Tumblr
Hashtagler, içeriği kullanıcılar için kategorilere ayırmaya yardımcı olur. İçeriğinizin ilgi alanı kategorisini yansıtan hashtagleri seçin.

Pinterest
Bu sosyal ağ, hashtagleri aktif olarak teşvik etmese de, bazı uzmanlar içeriğinizin arama sonuçlarında yükselmesine yardımcı olabileceğine inanıyor. Yine de dikkatli kullanın.

Doğru ve Etkili Hashtag Araştırması

  • Trendsmap ile başlayın. Arama çubuğuna şehrinizi veya ülkenizi girin. Ardından trend olan hashtagleri göreceksiniz. Ulusal trend olan konulara odaklanarak içerik oluşturmak veya yerel pazarınızda yankılanan şeyleri daha yakından görmek için bu verileri kullanın. Konuyu daha ayrıntılı analiz etmek için bir hashtagi tıklayın. Geçmiş verilere erişmek için ücretli bir aboneliğiniz olması gerekir.
  • Twitter ve Instagram’da hashtag araştırması için keşfet bölümünü kullanın. Rakiplerinizin kampanya hashtaglerinden de yararlanabilirsiniz. Markanızla alakalı olabilecek anahtar kelimeler, etkileyiciler ve diğer hashtagleri böylece görebilirsiniz.
  • Birkaç olası hashtag listesine sahip olduktan sonra, sektörünüzde popüler olup olmadıklarını doğrulayın. Hashtags.org, hashtaglerinizin popülerliğini analiz etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda farklı konular için etkileyici anahtar kelimeleri de ortaya koymaktadır.
  • Tamamen ücretsiz bir hashtag araştırması aracı olan FollowerWonk sitesini kullanın. Analiz et seçeneğine tıkladıktan sonra beğendiğiniz hesapların kullandığı hashtagleri aratabilirsiniz. Hesabın kullanıcı adını yazıp analiz etmeniz yeterlidir. Kendi sektörünüzle alakalı olan hashtagleri listenize ekleyin.

Amacınız farkındalık oluşturmak, etkileşim sağlamaksa aşırı popüler olan hashtagler kullanmaktan kaçının. Milyonlarca kişi tarafından kullanılmış etiketler, gönderinizin fark edilemeden kaybolmasını sağlar. Yukarıdaki tavsiyelere uyduğunuz takdirde uzun süre ihtiyacınızı karşılayacak bir hashtag listesine sahip olmuş olursunuz. Ancak unutmayın ki, hashtag araştırması periyodik olarak yeniden yapılmalıdır. Trendler, gündem ve eğilimler sürekli değiştiği için güncel kalmak adına siz de etiketlerinizi yeniden düzenlemelisiniz.