Günümüzde hâlâ birçok kişi ve marka, sosyal medya pazarlaması ve dijital pazarlama kavramlarını yoğun bir şekilde birbirine karıştırmaktadır. Bu kişi ve markalar, sosyal medya platformlarında aktif olarak bulunmanın ve paylaşımlar yapmanın dijital pazarlamanın tamamı olduğuna inanıyorlar. Bilinmelidir ki, bu detaylar dijital pazarlamanın sadece çok küçük bir kısmı.

Dijital pazarlama, bir markanın hem çevrimiçi hem de çevrimdışı şekilde gerçekleştirdiği bütün pazarlama faaliyetlerini kapsayan geniş bir kavramdır. Sosyal medya pazarlaması ise temelde dijital pazarlama kanalları ve yöntemlerinden sadece biridir.

Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Pazarlaması

Dijital ortamda yürütülen bütün pazarlama faaliyetlerini kapsayan geniş bir olgu.

Dijital pazarlama kanallarından ve yöntemlerinden sadece biri.

Sosyal medya pazarlaması, Facebook, Twitter ve Instagram başta olmak üzere sosyal medya platformlarında yürütülen pazarlama çalışmalarını kapsamaktadır.

Dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlaması arasındaki farkları en temel şekilde böyle özetleyebiliriz. Biliyoruz ki, aranızda daha fazlasını merak edenler var. Biraz daha derinlere inmeye ne dersiniz? 🐋

Dijital Pazarlama Nedir?

En temel şekilde, dijital pazarlama çevrimiçi ortamda yürütülen bütün pazarlama faaliyetlerini temsil eder. PPC reklam, e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ve içerik pazarlaması bu faaliyetlerden bazıları olabilir. Bunların tamamı veya yapılan belli bir bölümü ise dijital pazarlama kavramını oluşturmaktadır. Bu pazarlama eylemlerinin bir sonucu olarak, şirketiniz daha fazla potansiyel müşteri tarafından tanınır ve itibarı artar. Bunun ise firmanıza getireceği avantajlar azımsanamayacak boyuttadır.

Örnek Dijital Pazarlama Kanalları
Örnek dijital pazarlama kanalları.

Açık konuşmak gerekirse, markanız ve firmanız için dijital ortamda ürettiğiniz ve hedef kitleniz ile paylaştığınız her şey sizin için bir dijital pazarlama varlığı olabilir. Bir internet sitesi, markanızın logosu, video içerikler, infografikler, yazılı içerikler, sosyal medya sayfaları… Bu saydıklarımız, dijital ortamda edinebileceğiniz varlıkların çok ama çok küçük bir kısmı. Yine de, markanızı istediğiniz konuma getirebilmek için bu varlıkların ve kanalların hepsini kullanmanız gerekmediğini bilin. Yapacağınız eylemlerin sonucunda başarılı olabilmek için en önemli detay, sizin için en iyi olanı bulmak ve onu en iyi şekilde yapmaktır.

Günümüzde dijital pazarlama uzmanlarının da tam olarak yaptığı şey budur. Markanıza, hedef kitlenize ve pazarınıza uygun stratejiler geliştirir, daha sonra bunları büyük bir titizlik ile uygularlar. Bu süreci tek başınıza yönetmek istiyor iseniz, büyük bir deneme yanılma sürecinden geçmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Sizin için en avantajlı ve dolayısı ile en iyi dönüşüm alabileceğiniz pazarlama kampanyasını deneme yanılma yöntemiyle bulmalısınız. Denemiş olduğunuz kampanyalardan elde ettiğiniz sonuçları iyi bir şekilde analiz ederek, markanız için en iyi dijital pazarlama yöntemini bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlama faaliyetlerinize yönelik kullanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesidir. Genel olarak tüm sosyal medya platformlarında (Facebook, Instagram, YouTube, Twitter vb.) kurumsal ve aktif olarak bir varlık yürütmeyi ifade eder. Hedef kitle analizi ve hedef kitleye yönelik gönderiler paylaşmak, hashtag analizi, rakiplerden daha dikkat çekici ve kaliteli içerikler yayınlamak, çekiliş tarzı etkinlikler düzenlemek en önemli detaylarından bazılarıdır.

Örnek Sosyal Medya Pazarlaması Kanalları
Örnek sosyal medya pazarlaması kanalları.

İlke, dikkat çekmek ve potansiyel müşteriler ile pozitif bir etkileşime girmek üzerine kuruludur. Uzun vadede ekonomik ve kalıcı etkiler sağlayabildiği için, SEO ile birlikte en çok tercih edilen dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, devasa büyüklükte bir hedef kitleye ulaşmanın en ekonomik ve etkili yoludur. Doğru bir şekilde planlanmış ve yönetilmiş bir sosyal medya kampanyasının markanıza yüksek miktarda dönüşüm sağlamama ihtimali sıfıra yakındır. Başarılı bir sosyal medya kampanyası sayesinde siz de kolaylıkla marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

İnternet kullanıcıları giderek daha fazla sosyalleşmektedir. Yapılan son araştırmalara göre, dünya çapında tüm internet kullanıcıları çevrimiçi olarak geçirdikleri zamanın %40’ından fazlasını sosyal medya platformlarında geçiriyor. Bu sizce de harika bir fırsat değil mi? İşletmeniz için bu platformlar üzerinde güçlü varlıklar oluşturmanın getireceği avantajları kim inkâr edebilir ki? Diğer dijital pazarlama kampanyalarına kıyasla büyük miktarda daha hızlı şekilde alınan dönüşler, her gün daha fazla markayı sosyal medya pazarlaması kullanmaya itiyor.

İşte bazı popüler sosyal medya platformlarının aylık kullanıcı sayısı:

• Facebook – 2.37 milyar
• Instagram – 1.24 milyar
• LinkedIn – 300 milyon
• TikTok – 840 milyon
• Pinterest – 300 milyon

Farklar: Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Pazarlaması

Daha makalemizin en başında büyük bir kısmını anlatmış olsak da, dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlaması arasındaki farkları en basit şekilde nasıl özetleyebiliriz?

Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Pazarlaması

Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı araçlardan yararlanabilir.

Yapısı gereği çevrimiçi araçlar ile sınırlıdır.

Birçok farklı reklam türünden (SMS, TV, mobil) yararlanabilir.

Yapısı gereği sosyal medya platformları ile sınırlıdır.

Birçok farklı reklam türü ve kampanyası kullanılabildiğinden dolayı süreklilik gerektirmez. Bütçeye uygun şekilde birçok kanal denenebilir.

Süreklilik gerektirir, başarı büyük oranda stratejiye bağlıdır.

Bu yazımızda, dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlaması ile alakalı genel hatları özetledik ve iki dijital pazarlama kavramı arasındaki farklardan temel bir şekilde bahsettik. Umarız beğenirsiniz. Görüşmek üzere! 🖐