Şüphesiz ki Google, algoritma konusunda en çok güncelleme alan arama motorlarından biri konumunda. Yaptığı bu güncellemeler konusunda ise her zaman dürüst ve açık sözlü davranmıyor. Belki de böylesi içerik pazarlamacıları için daha iyidir çünkü tam tersinin gerçekleştiği durumlarda oldukça telaşlanıyoruz.

Neyse ki, bu yıl gerçekleşmiş olan algoritma güncellemelerinde oldukça ses getiren iki yeniliğin farkındayız:

Core Web Vitals. Sayfa hızı ve doğrusal olarak sayfa deneyimine yönelik olarak kullanıcının site ile nasıl etkileşime girdiğine dair bir grup sıralama faktörü.
Privacy Sandbox. Chrome tarayıcısında tölerans gösterilmeksizin üçüncü taraf çerezlerinin tamamının engellenmesi.

Peki bu radikal değişiklikler, internet sitenizin arama motoru sıralamalarını derinden etkileyecek kadar önemli mi?

Dünyaca ünlü pazarlama ajansı 97th Floor CEO’su Paxton Gray’e göre cevap basit: “Hayır”. Paxton’a göre bu radikal değişiklikler, Google’ın web uzmanlarına yaptığı, verilere daha fazla dikkat etmelerine yönelik bir davet.

İçerik üreticilerinin ve içerik pazarlamacılarının başarıyı sağlamak için Google algoritmalarıyla uyumlu çalışmaları gerektiğini düşünmeleri gayet normal. Paxton, bu konuda da devrim niteliğinde bir cevap veriyor:

“Biraz da Google sizin için çalışsın?”

Bu sözünün arkasında ise şöyle bir mentalite bulunduğunu belirtiyor:

“Sitenizin teknik durumu ve kullanıcılara sunduğunuz içerikler onları ne kadar tatmin ederse, Google bu içerikleri onların karşısına çıkarmak için o kadar çaba sarfeder.”

Peki, o halde o mühim soruyu sormanın zamanı geldi. Ziyaretçilerinizin sizden beklediği deneyimi onlara nasıl sunacaksınız?

Core Web Vitals Güncellemesi ve Beklentiler

Bu güncellemeden sonra, Google robotlarının daha özenli bir şekilde dikkat etmenizi istediği üç sıralama faktörü bulunuyor:

En Büyük Zengin İçerikli Boya (LCP): Sayfanızda yer alan en büyük elementin ne kadar sürede yüklendiği bu kriter ile ölçülür. Google’ın pozitif olarak yaklaştığı değer aralığı 2.5 saniye ve altıdır. Eğer rakiplerinizin önüne geçmek istiyor iseniz bu kritere dikkat etmeniz sizin için oldukça iyi olacaktır.

Giriş Gecikmesi (Input Delay): Ziyaretçinin sayfanızdaki herhangi etkileşimli öğeye (buton, checkbox vb.) tıkladığında sitenizden aldığı yanıt süresi bu kriter ile ölçülür. Google’ın pozitif olarak yaklaştığı değer aralığı 100 milisaniye ve altıdır.

Kümülatif Düzen Kayması: Ziyaretçi internet sitesine giriş yaptığında sayfa yüklenme aşamasındayken sayfadaki elementlerin hareket ettiği mesafe bu kriter ile ölçülür. Cache eklentilerinin hatalı olarak yapılandırıldığı internet sitelerinde sağdan sola ve yukarıdan aşağıya doğru uçuşan butonlar ile resimleri sıkça görürsünüz. Bu gibi durumlar kümülatif düzen kaymasına örnektir. Ziyaretçiyi yanlış noktaya yönlendirerek hatalı işlem yapmaya sevk edebilirler.

Eğer “Ben bunları daha önceden biliyordum zaten!” bir PageSpeed Insights gurusu iseniz, Core Web Vitals güncellemesi hakkında fazla endişelenmenize gerek yok.

Kullanıcı Deneyimine Yönelik İçerik Üretmek

Peki, yukarıda bahsettiğimiz bu kullanıcıların büyük bir keyif ile tüketeceği tatmin edici içerikleri nasıl üreteceksiniz?

• Anahtar kelime araştırması,
• Sosyal medya analizi,
• Anlamsal analiz.

Anahtar kelime analizi, nitelikli ve kullanıcı deneyimine yönelik içerik üretme sürecinizin daima bir parçası olmalıdır. Yalnız burada herkes için önemli bir detay bulunuyor, en çok aratılan anahtar kelime veya anahtar kelime öbeği sizin için uygun olan değildir! Burada popülerliği es geçip kullanıcı davranışlarına yönelik anahtar kelimeleri bulmamız gerekiyor.

Sosyal medya analizi, hedef kitlenizin davranışlarını ve ihtiyaçlarını analiz etmek için mükemmel bir araçtır. Yeni bir telefon modeli çıkartan teknoloji markasının belirlediği bir hashtag veya tartışmayı analiz ederek onlarca kullanıcı deneyimi yüksek içerik fikri edinebilirsiniz! Markanızı sosyal medya kanallarından takip eden kullanıcıların takip ettiği diğer kişiler ve markalar da sizin için yol gösterici olabilir. Sektörel olarak ne kadar uzak olsanız da, eğer sizi takip eden kullanıcıların %10’u x markasını takip ediyor ise kafanızda çoktan ampuller yanmış olmalı!

Anlamsal analiz, içerik ile alakalı fikir edinme sürecinde içeriğinizin eksik olabileceği bütün konuların eksikliğini gidererek sizi ideal içeriğe ulaştırır. Google anlamsal terimlere oldukça fazla önem verir. Rakibiniz ne kadar büyük ve zorlu olsa da, örneğin bir cep telefonu modeli hakkında ürettiği içerikte bu modelin kronik problemlerinden bahsetmediyse bu sizin için mükemmel bir fırsattır. Ayrıca bu durum ziyaretçilerin gözünde siteniz için oldukça pozitif bir izlenim yaratacaktır.

Google’ın Elini Kolunu Bağlayın! 🔞

Anahtar kelimelerinizin içerik içerisinde kaç defa kullanıldığına gereğinden fazla önem vermek yerine, içeriğin ziyaretçi için ne kadar faydalı olabileceğiyle ilgilenin! Google algoritmaları, içerik içerisinde kullandığınız kelime öbeklerine göre içeriği bir konu ve olgu ile ilişkilendirmek konusunda gayet yeteneklidir. Ziyaretçileriniz için kullanıcı deneyimi yüksek ve eksiksiz içerikler oluşturarak, Google’a sizi daha yukarı sıralara çıkarmaktan başka bir şans bırakmayın!