Her marka COVID-19 hakkında önlemler almak zorunda kalmasa da finans, sağlık, eğitim gibi sektörler yeni içerik stratejisi belirlemek zorunda kaldı. Birçok marka bu krize tepki olarak değişiklikleri ve güncellemeleri kullanıcıları ile paylaşmakla yükümlüdür. Bu zorlu süreç ilerlemeye devam ettikçe bazı markalar kullanıcıları için yararlı ve yaratıcı içerikler sağlamaya yönelik çalışmalarını sürdürmeye son süratle devam etmektedir. Koronavirüs salgını sürecinde içerik pazarlaması için üç ana ipucu hazırladık: uyarılar sağlama, içerik merkezleri geliştirme ve yeni içerik oluşturma.

Durum Güncellemeleri Sağlayın

Tüm sitelerin yapması gereken en önemli şeylerden biri kullanıcılarını bilgilendirmektir. Bu kriz sırasında, kullanıcıları ana sayfanızdaki önemli bilgiler konusunda uyarmanın en iyi yollarından biri, sabitlenmiş gönderiler ile duyurular paylaşmaktır. COVID-19’dan etkilenen kullanıcılarınız varsa, edinmeleri gereken bilgileri nerede bulabileceklerini kolayca bilmeleri gerekir. Örneğin, Apple, COVID-19 sırasında kullanıcılarını içerik stratejisi kapsamında önemli perakende mağaza bilgileri hakkında uyaran bir çekim yaptı.

Sigorta gibi diğer büyük endüstrilerin de böyle büyük kriz zamanlarında, kullanıcıların sağlıkları ve refahlarını nasıl koruyacaklarını bilmelerini sağlamak için harekete geçmeleri gerekir. Amerikalı bir sigorta şirketi olan StateFarm’ın ana sayfasında otomatik olarak açılan bir uyarı çubuğu bulunuyor. Bu çubuk kullanıcıları geç ödemeler veya dosyalama talepleri gibi en önemli sorunlara yönlendiriyor. Bu yolla, sahip olabileceğiniz gerçek içeriğin web sitenizde içerik stratejisi olarak nasıl / nerede kullanılacağını görebilirsiniz.

Uzmanlaşmış İçerik Merkezleri Geliştirin

Zaten var olan bir içeriğiniz varsa (veya içeriği hızla oluşturuyorsanız), kullanıcılar için bir hub sayfası düzenlemelisiniz. Bunun en iyi örneklerinden biri konferans araması yazılımı Zoom’dur. Pek çok yeni kullanıcının programı iş arkadaşları ve sevdikleriyle bağlantı kurmak için kullanma konusunda bir eğitime ihtiyaç duyulmaktadır. Sitelerini ziyaret ederseniz, sizi eğitimler ve demolarla dolu bir COVID-19 hub sayfasına aktardıklarını görebilirsiniz. Ayrıca uzaktan çalışma, yakınlaştırmayı kullanarak eğitim ve sanal etkinliklere ev sahipliği yapma konusunda tam bir içerik kütüphanesi bulunur.

Bir hub sayfası oluşturmak için harika bir iş çıkaran başka bir site Amerikan vergi hazırlama yazılım paketi TurboTax’tır. Vergilerin Amerika’daki herkesi etkileyen ve COVID-19’dan büyük ölçüde etkilenen bir şey olduğu göz önüne alındığında, konuyla ilgili bilgiye ihtiyaç vardır. TurboTax, kullanıcıları vergi beyanı ile ilgili önemli makalelerden oluşan bir koleksiyona yönlendiren hoş bir içerik stratejisi uyarısına sahiptir.

İçerik Stratejisi için Site Mimarisini Düşünün

Yeni ve / veya daha fazla güncel sayfanızı site yapısına daha iyi uyarlamak adına daha yüksek sıralamaya yerleştirmelisiniz. Ayrıca, bu mevcut durumun süresine bağlı olarak, bazı sitelerin bazı bağlantılı içeriği değiştirmeyi ve daha az değerli / alakalı içeriğin bir kısmını sitelerinin gezinme ve altbilgi alanından kaldırmayı düşünmesi gerekebilir. Ayrıca, bazı içerikler artık daha az alakalı olabilir ve daha değerli içerik karşılığında mimaride daha derinlere inmek gerekebilir. Şubat-Mart ayları arasında sitenizdeki içeriğe yönelik trafikteki değişikliklere bakmak içerik stratejisi bakımından yararlı olacaktır. Mimarilerinizde güncellemeye veya daha yüksek seviyelere çıkarmaya değer aramalarda ani yükselen içerikler olabilir. Peki, bu duruma uyan herhangi bir içeriğiniz yoksa ne olacak?

Koronavirüs’e Yönelik Yeni İçerik Oluşturun

Yeni içerik oluşturmak hızlı bir geri dönüş ve yaratıcı düşünme gerektirebilir. Ancak çoğu işletme için kullanıcıların COVID-19’dan nasıl etkilenebileceğini düşünmek önemlidir. Bu, mevcut içeriği duraklatmanız ve yepyeni bir yayın üzerinde çalışmanız gerektiği anlamına gelebilir. İçerik stratejisi kapsamında hazırlanan içeriğin hızlı bir şekilde geri dönüşü olabilir, ancak bu, kalitenin göz ardı edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Aslında, öne çıkmak için çok önemli bir zaman dilimindeyiz. Çoğu marka, COVID-19 ile alakalı içerik oluşturma ihtiyacını anladığından, çok fazla kalitesiz içerik de ortaya çıkacaktır. Bu yüzden stratejiniz daha farklı ve özgün olmaya odaklanırken kaliteli içerikler sunmayı da hedefleyebilir.