SEO uyumlu makale terimi kulağa gerçekten kolay gelebilir, ancak yine de web yöneticileri bunu uygulamakta yetersiz kalıyorlar. SEO siteyi kullanıcı ve arama motorları dostu haline getirmeye yardımcı olan arama motoru optimizasyonu çalışmalarının tümü demektir. İçerik, web üzerindeki herkesin erişebileceği bilgiler barındırır. SEO’ya uygun içerik, alakalı arama motoru trafiği kazanmak için oluşturulan içeriktir. Ne yazık ki, web yöneticileri sadece içerik kısmına dikkat ederek, SEO bileşenini tamamen atlıyor.

SEO Uyumu Neden Önemlidir?

Google gibi arama motorları kullanıcılarına daima özgün, bilgi verici ve farklı içerikler sunmak istiyor. Çünkü şirket kullanıcı deneyimine son derece önem veriyor. Bunun bir parçası olarak da web sitelerini ve firmaları içeriklerini düzenlemeye davet ediyor. İnternette araştırma yapan kişilerin %60’ının ikinci sayfadaki araştırma sonuçlarına geçmediği biliniyor. Bu yüzden hemen hemen her site ilk sayfada olmak için yarışıyor. Tam da bu noktada devreye SEO uyumlu içerik giriyor. Arama motorları belirlemiş olduğu kriterleri yerine getiren sayfaları daha üst sıralara yükseltiyor.

Sahip Olabileceğiniz SEO Uyumlu İçerik Türleri

 • Ürün Sayfaları: Bunlar herhangi bir perakende e-ticaret sitesinin kalbi veya özüdür. İyi tasarlanmış, organize ve düzgün yazılmış bir ürün sayfası, etkili bir şekilde hem SEO içeriğini hem de bir PPC açılış sayfasını sunabilir.
 • Blog Yazıları: Bu, içerik oluşturmanın ve organik trafik çekmenin en temel, daha basit ve doğrudan yollarından biridir. Kuşkusuz, kitleyle etkileşim kurmak ve dolayısıyla daha fazla geri dönüş almak için ürün sayfalarından daha çok işe yararlar.
 • Makaleler: Bu, haber makalesi, gizli zirveler, röportaj, ürün lansmanı bilgileri gibi herhangi bir şey olabilir. Bu tür SEO uyumlu makale örnekleri çoğunlukla dergi ve haber tarzı web sitelerinde yaygındır.
 • Listeler: Bunlar, liste şeklinde düzenlenmiş makale / blog türü olarak da sınıflandırılabilir. Örnek: Sizi İlk Sayfaya Taşıyacak Etkili SEO İçeriği Yazmak İçin 10 İpucu. Bu tür içerik, tıklama oranlarını etkin bir şekilde artırır.
 • Kılavuzlar: Kılavuz, belirli bir kavram hakkında ayrıntılı olarak açıklama sunan daha büyük bir içeriktir. Rehberinizin tüm içeriğini web sitesine gönderebilir veya özetini gönderip kullanıcılardan tam kılavuza erişmek için bir kayıt formu doldurmalarını isteyebilirsiniz.
 • Videolar: Kullanıcılar, izlemeyi okumaya tercih ettikleri için videolar kitleyi çekmede iyi bir rol oynayabilir. Artık, internette belirli bir anahtar kelimeye ilişkin metinlere kıyasla daha az video bulunduğundan, rekabetçi bir anahtar kelime için sıralama almak nispeten daha kolaydır.
 • İnfografikler: İnfografikler, istatistikler, grafikler, çizelgeler vb. dahil belirli bir konuda çok fazla bilgi içeren geniş formatlı görüntülerdir. Bunlar organik trafikte büyük rol oynayabilir.

SEO Uyumlu Makale Size Ne Kazandırır?

Basitçe söylemek gerekirse, SEO uyumlu makale, arama motorlarının web sitenizin en kaliteli ve karlı kısmını seçmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, aşağıdaki teşvikleri de sağlar:

 • Büyük getiriler sağlayabilecek en düşük maliyetli pazarlama tekniklerinden biridir.
 • Trafik üretir: Orijinal, benzersiz ve ilgi çekici içerikler yazdığınızda (ve zaman zaman güncellediğinizde), insanlar bunu okuma eğiliminde olurlar. Böylece web sitenize gelen trafiği artırırlar.
 • Backlink sayısını artırmada yardım: İçeriğinizin kalitesi iyi ise, daha fazla kişi içeriğinizi paylaşır. İletilen bilgiler görevini doğru bir şekilde yerine getirirse, sizinle bağlantı kurmaktan çekinmezler.
 • Daha iyi sıralamalar: Benzersiz ve orijinal SEO uyumlu makale, arama motorlarını etkilemenin iyi bir yoludur. Arama motorları bir kez etkilendiklerinde, iyi bir sıralama garantidir.
 • Markanın güvenilirliğini artırır.
 • İçerik yazma stratejinizi adım adım devreye alır.

İçeriğinizi mantıklı bir strateji uygulamadan üretiyor ve sonunda ilk sırada yer almasını bekliyorsanız, sadece yanlış umutlar taşıyorsunuz demektir.

Hedeflerinizi Açıkça Belirtin

Bir web sitesi veya işletme olarak hedeflerinizi netleştirin. Yazma amacına karar verin. Web sitesi üzerinden satışları artırmak veya sadece trafiği ve okuyucuyu artırmak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir. Bu hedefler, odaklanmanız gereken içerik türünü belirleyecektir. Örneğin, ürün satışlarınızı artırmak için yazıyorsanız, içerik geri dönüş amaçlayan bilgilendirici ve çekici nitelikte olmalıdır. Ayrıca sistematik olarak ürününüzü nasıl kullanacağınız konusunda açıklama yapmalıdır. Öte yandan, okuyucuyu artırmaya çalışıyorsanız, odak noktası daha çok bilgilendirici ve aynı zamanda ilgi çekici zengin içerik yazma üzerine olacaktır.

Kitlenizi Tanıyın

Alakalı ve önemli trafiği artırmak için içerik stratejinize karar verirken hedef kitlenizi tanımak çok önemlidir. Bu kişilerin kim olduğunu bilerek işe başlayın ve onları belirli profillere ayırın. Ardından, makalenizin kendilerine nasıl fayda sağlayacağını saptayın.

İçeriğinizi Planlayın

Hangi kitleyi hedef almak istediğinizi öğrendikten sonra, yeni içeriğin ne zaman yayınlanacağı konusunda bir içerik takvimi oluşturmayı düşünmelisiniz. Bu, bloglar bölümünüzde bir istikrar elde etmenize ve son dakikada bir makale bulma alışkanlığından kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Gelecekteki tarihler için hatırlatıcılar ayarlamak üzere Google Takvim’i de kullanabilirsiniz. Makaleyi yaratıcı içerikler, resimler, infografikler ve videolarla zenginleştirmek için zaman ayırmalısınız.

Analiz Etmeye Devam Edin

Bu, SEO uyumlu makale konusunda en önemli kısım analiz süreci olabilir. Neyin işe yaradığını ve neyin etkisiz olduğunu görmek için içeriğinizi zaman zaman analiz edin. Analizinize yardımcı olacak çeşitli parametreler sayfa görüntüleme sayısı, yorumlar, sosyal paylaşımlar, beğeniler ve dönüşüm oranlarıdır. Kitlenizin en çok neyi sevdiğini anladıktan sonra onu daha da geliştirmek için daha fazla zaman ayırın; kullanıcıların hoşlanmadığı şeyleri tekrarlamayın. Bir makalenin belirli bir anahtar kelime varyasyonu için daha fazla trafik aldığını öğrenirseniz, onun üstünden devam edin.

Arama motorları sürekli güncelleme yaptıkları için sizin de güncel bilgileri sıkıca takip etmeniz önemlidir. Buna göre SEO uyumlu makale çalışmalarınızı daha sağlıklı bir şekilde yürütebilirsiniz. Büyük emekler vererek hazırladığınız ve üst sıralara çıkardığınız içeriklerinizin bir anda sıralama kaybetmesi oldukça can sıkıcıdır. Bunun olmaması adına düzenli olarak verileri incelemek, kitlenin ihtiyaçlarına yönelik içerikler sunmak son derece önemlidir. Dilerseniz tamamen SEO uyumlu hazır makaleleri icerikhizmeti.net üzerinden de satın alabilir; ihtiyacınıza yönelik olarak özel içerik yazdırabilirsiniz.